OM Duitsland vervolgt bestuurders Nederlands uitzendbureau voor 'woekerhuur'

ma 18 mei 2026  |  Bron: HR-kiosk & Nieuwsuur  |  Auteur: Andries Bongers  |  Trefwoorden: , ,


Het Openbaar Ministerie in het Duitse Kleve, net over de grens bij Nijmegen, vervolgt drie Nederlandse bestuurders van een uitzendbureau in de vleessector.

Extreem hoge huur

Het OM verdenkt ze van het vragen van extreem hoge huren aan achttien voornamelijk Roemeense arbeidsmigranten.
De verdachten zijn mannen in de leeftijd van 36, 40 en 57 jaar oud, van wie er twee in Kleve wonen en één in het Gelderse Ulft. Ze riskeren een jarenlange gevangenisstraf.
Volgens het Duitse OM hebben de bestuurders van het uitzendbureau vooral in Roemenië personeel geworven voor werk in Nederlandse slachthuizen. In de periode van 2019 tot en met 2022 zouden zij een groot aantal van deze arbeidsmigranten hebben gehuisvest in Goch, naast Kleve.

De uitzendkrachten betaalden voor een bed in een kamer 320 euro per persoon per maand, uitgaande van twee personen per slaapkamer. Dit bedrag werd rechtstreeks op hun loon ingehouden. Volgens het Duitse OM ligt de gebruikelijke huur voor vergelijkbare woonruimte rond de 128 euro per maand. Het vragen van woekerhuur is in Duitsland strafbaar. In totaal zouden de uitzendkrachten voor ruim 77 duizend euro zijn benadeeld.

Moderne slavernij

Bronnen rond het strafrechtelijk onderzoek bevestigen tegen Nieuwsuur dat de verdachten verbonden zijn aan RMS Meat Specialist, voorheen bekend als Reyhan, een uitzendbureau dat arbeidsmigranten voor de vleessector levert.
Het bedrijf uit 's-Heerenberg kwam de afgelopen jaren verschillende keren negatief in de publiciteit, onder meer vanwege slechte huisvesting, te lage lonen en een Nederlandse strafzaak over de verduistering van salaris van medewerkers.

Die zaak komt in augustus voor de rechter.

Een manager van RMS werd vijf jaar geleden veroordeeld voor mishandeling.
De strafzaak in Kleve volgt op grootschalige invallen van de Duitse politie in woningen voor arbeidsmigranten in 2022. De toenmalige minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen sprak destijds van "moderne slavernij".
Volgens het Duitse OM waren de uitzendkrachten vanwege een taalachterstand en geldgebrek niet in staat andere woonruimte te vinden in Nederland of Duitsland.
Het OM stelt dat er sprake was van een structurele afhankelijkheidsrelatie tussen de uitzendkrachten en de verdachten, waardoor zij gedwongen zouden zijn geweest het huuraanbod te accepteren.
In Duitsland is het inmiddels verboden om werknemers in de vleessector tijdelijk in dienst te nemen en hun woning te koppelen aan het arbeidscontract. In Nederland wordt naar aanleiding van het rapport-Roemer uit 2020) over de woon- en werkomstandigheden van arbeidsmigranten al jaren nagedacht over aanscherping van de wet.

Redactie: Het is schandalig dat de certificering van uitzendbureaus dat door Wim Kok en Ad Melkert in 1998 hebben laten vervallen, na jaren van malafide en criminele behandelingen nog steeds niet is hersteld. Lees Onderzoeksraad voor de Veiligheid wil arbeidsmigrant in vaste dienst voor veiliger werkomgeving 
N.B. of een uitzendbureau nu wel of niet is gecertificeerd, de arbeidsmigranten vallen gewoon onder de Nederlandse arbeidswetgeving en sociale voorzieningen!

Als de verdachten schuldig worden bevonden aan de woekerpraktijken, kunnen ze volgens de Duitse wet een gevangenisstraf krijgen van zes maanden tot maximaal tien jaar.
'Verdenking ten onrechte'
Een woordvoerder van het moederbedrijf van RMS Meat Specialist laat in een reactie aan Nieuwsuur weten na bespreking met hun juridisch adviseurs ervan uit te gaan dat "de gerezen verdenking ten onrechte is ontstaan en dat er geen strafrechtelijke veroordeling zal volgen." Verder wil de woordvoerder geen inhoudelijke mededelingen doen over lopende procedures.
Wanneer de inhoudelijke behandeling van de rechtszaak zal plaatsvinden, is nog niet bekend.

Benieuwd of het OM en de arbeidsinspectie eindelijk ook eens gaan reageren op al deze misstanden

 
Lees meer